Majavammi ja Hallituse tõrje

HALLITUSEST

Hallitus on kahjulik tervisele

Hallitusseened suudavad kasvada suhteliselt madala õhuniiskuse tingimustes ning kasutada ehitismaterjalidesse absorbeerunud vett. Seened suudavad alustada kasvu, kui suhteline õhuniiskus on 65% ning kasv intensiivistub, kui õhu niiskuse sisaldus suureneb kuni 100%. See tähendab, et niiske õhu kondenseerumisel külmale seinale tekkivast veest piisab, et hallitusseened saaksid hakata kasvama.
Ka nn. “mustad laigud” elamises, mis algul tunduvad olevat pori, tahm vms võivad mikroskoobi all vaadates osutuda tihtipeale hallitusseente kolooniateks.
Hallitusseente kasvu korral satuvad õhku eosed, seeneniidistik ja selle osad, kergesti lenduvad ühendid (VOC), allergeenid. On teada, et toksiinid esinevad nii seente eostes kui ka seeneniidistikus. Hallitusseente eoseid leidub õhus kõige rohkem hilissuvel.

Hoia tervist – eemalda hallitus!

Hallitused eluruumides põhjustavad mitmesuguseid terviseprobleeme.

Levinumaid haigusnähud:
  • Silmade-, nina- ja kurgu ärritusnähud
  • Naha ja limaskestade kuivustunne
  • Naha punetus
  • Mentaalne väsimus
  • Peavalu
  • Sagedasemad- ja kauem kestvad külmetushaigused (ning raskem köha)
  • Kähisev ja piiksuv hingamine
  • Ülitundlikkus, mille põhjused jäävad ebaselgeks
  • Hingamisteede haigused: hingamisteede nakkused, astmale iseloomulik haigusnähud, bronhiidide iseloomulikud haigusnähud
  • Allergia: allergiline nohu, allergiline silmapõletik, astma
Enamik puidukaitsevahendeid ei kaitse hallituse vastu

Enamus puidukaitsevahendeid ei ole biotsiidid, vaid on mõeldud puidule dekoratiivse välimuse andmiseks ja selle säilitamiseks. Selleks neid tulebki kasutada. Need ei anna puidule pikaajalist mädanikevastast kaitset ebasoodsatesse tingimustesse sattumise korral. Enamik puidukaitsevahendeid on white spiriti baasil, mis tähendab, et töödelda saab vaid kuiva puitu, imendumise ulatus on tagasihoidlik ja juba töödeldud materjali niiskumisel kaitsekiht praguneb.

Lihtsalt remont hallitust ei tapa

Sageli ei saada hallitusest jagu ka peale remonti. Ikka lööb värvi kobrutama ja hallitus tekib uuesti, kuigi on kasutatud hallitustevastaste lisanditega värvi. Sageli on põhjuseks kortermajade külmad otsaseinad, halvasti soojustatud akende ümbrused ja muud külmasillad, kus niiskus kondenseerub. Samuti kipsplaadist vannitoad (niiskus ja kipsplaat meeldivad hallitustele väga), ebapiisav ventilatsioon. Enne tõrjet tuleb kindlasti põhjused kõrvaldada – seinad ja aknaümbrused korralikult soojustada ning tagada piisav ventilatsioon. Seejärel kasutada sobivat tõrjevahendit. Silmas tuleb pidada, et tõrjevahend peab olema  pikaajalise järelmõjuga, sest kord juba niiskunud kivisein kuivab välja minimaalselt 6 kuud kuni 1 aasta.

Soovid põhjalikumat infot hallitusest? Võta meiega ühendust!